Polecamy

Nowy numer Optyki 6/2020

włącz .

Szanowni Państwo

Tym numerem OPTYKI żegnamy rok 2020, z którym pewnie zdecydowana większość z nas z ulgą się rozstanie. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas i naszych fantastycznych autorów materiały pomogą Państwu wejść w Nowy Rok z chęcią działania i poczuciem powrotu do normalności (do czego zresztą namawia w swoim kolejnym artykule Zbigniew Kowalski).
Na następnych stronach znajdą Państwo sporo tekstów stricte optycznych. I tak, dzięki współpracy z fi rmą Hayne kontynuujemy cykl warsztatowy, tym razem na temat źrenicówki i innych metod pomiaru rozstawu źrenic pisze Łukasz Różański. Studentki z Bydgoszczy (Olga Winowiecka i Patrycja Adamczewska) kończą miniserię porad dla początkujących optyków, dla bardziej zaawansowanych Konrad Abramczuk i Dariusz Abramczuk przygotowali korepetycje z metod wyznaczania mocy soczewek okularowych, zaś Maciej Ciebiera celuje najwyżej, przeprowadzając kalkulacje dotyczące decentracji pryzmatycznej.
O kontroli krótkowzroczności w aspekcie widzenia obuocznego pisze Tomasz Popielewski, zaś dr n. med. Anna Maria Ambroziak zachęca do motywowania pacjentów, aby nie odkładali wizyt u specjalisty na czas „po pandemii”. Nasze bydgoskie trio (Paweł Stępniewski, Waldemar Błoch, dr med. Małgorzata Seredyka-Burduk) kontynuują swój cykl o metodach diagnostyki jaskry, zaś Klaudia Polowiec omawia zastosowanie różnych długości fali świetlnej w terapii zaburzeń powierzchni oka i brzegów powiek. Dominika Olkowska i dr Greg A. Caldwell opisują właściwości błony owodniowej – ten fascynujący temat pojawia się u nas po raz pierwszy! Pomiarem menisku łzowego z wykorzystaniem keratografu i OCT w ramach pracy magisterskiej zajęła się Kinga Zalewska i współautorzy (Dominika Kalwa, Patryk Młyniuk, prof. dr hab. n. med. Bartłomiej J. Kałużny). Nie zabrakło także mody okularowej – tym razam nasza nieoceniona stylistka opraw okularowych Patrycja Grzybowska opisuje i pokazuje okulary korekcyjne z podwójnym mostem.
Ułożył się nam bardzo ciekawy cykl trzech tekstów o polskich specjalistach ochrony wzroku pracujących za granicą. I tak, Dominika Olkowska przepro-wadziła wywiad z optometrystką pracującą na Florydzie (Beata Lewandowska), Agnieszka Musiał opisuje swoje norweskie doświadczenia, zaś Rozalia Molenda i Jakub Płóciennik, w ramach cyklu PTOO, rozmawiają o drodze Jakuba do zdobycia możliwości pracy jako optometrysta w Wielkiej Brytanii.
Polecamy lekturę przewodnika przygotowanego przez Cech Optyków w Warszawie, a dotyczącego minimalizacji ryzyka zakażeń w salonie optycznym – pozwala on na usystematyzowanie procedur i dobrych nawyków sanitarnych, co nadal jest niezwykle istotne w codziennej pracy z klientami i z innymi członkami personelu.
Na prośbę wielu Czytelników ponownie udostępniamy przegląd grawerunków, tych umieszczanych zarówno na najnowszych soczewkach progresywnych, jak i tych już wycofanych z oferty fi rm. Niezmiennie zachęcamy do zapoznania się z nowymi produktami i przedsięwzięciami naszych reklamodawców, dzięki którym mogliśmy przetrwać ten trudny rok.

Aktualności

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all