O kontroli krótkowzroczności w aspekcie widzenia obuocznego pisze Tomasz Popielewski, zaś dr n. med. Anna Maria Ambroziak zachęca do motywowania pacjentów, aby nie odkładali wizyt u specjalisty na czas „po pandemii”. Nasze bydgoskie trio (Paweł Stępniewski, Waldemar Błoch, dr med. Małgorzata Seredyka-Burduk) kontynuują swój cykl o metodach diagnostyki jaskry, zaś Klaudia Polowiec omawia zastosowanie różnych długości fali świetlnej w terapii zaburzeń powierzchni oka i brzegów powiek. Dominika Olkowska i dr Greg A. Caldwell opisują właściwości błony owodniowej – ten fascynujący temat pojawia się u nas po raz pierwszy! Pomiarem menisku łzowego z wykorzystaniem keratografu i OCT w ramach pracy magisterskiej zajęła się Kinga Zalewska i współautorzy (Dominika Kalwa, Patryk Młyniuk, prof. dr hab. n. med. Bartłomiej J. Kałużny). Nie zabrakło także mody okularowej – tym razam nasza nieoceniona stylistka opraw okularowych Patrycja Grzybowska opisuje i pokazuje okulary korekcyjne z podwójnym mostem.
Ułożył się nam bardzo ciekawy cykl trzech tekstów o polskich specjalistach ochrony wzroku pracujących za granicą. I tak, Dominika Olkowska przepro-wadziła wywiad z optometrystką pracującą na Florydzie (Beata Lewandowska), Agnieszka Musiał opisuje swoje norweskie doświadczenia, zaś Rozalia Molenda i Jakub Płóciennik, w ramach cyklu PTOO, rozmawiają o drodze Jakuba do zdobycia możliwości pracy jako optometrysta w Wielkiej Brytanii.
Polecamy lekturę przewodnika przygotowanego przez Cech Optyków w Warszawie, a dotyczącego minimalizacji ryzyka zakażeń w salonie optycznym – pozwala on na usystematyzowanie procedur i dobrych nawyków sanitarnych, co nadal jest niezwykle istotne w codziennej pracy z klientami i z innymi członkami personelu.
Na prośbę wielu Czytelników ponownie udostępniamy przegląd grawerunków, tych umieszczanych zarówno na najnowszych soczewkach progresywnych, jak i tych już wycofanych z oferty fi rm. Niezmiennie zachęcamy do zapoznania się z nowymi produktami i przedsięwzięciami naszych reklamodawców, dzięki którym mogliśmy przetrwać ten trudny rok.