Tomasz Krawczyk nadal kładzie wielki nacisk na zrozumienie i podsumowanie potrzeb klienta poprzez dojście do „punktu zgody”, prowadzące do skutecznej finalizacji sprzedaży.
Swój cykl „ABC Optyki” kontynuuje Michał Frączek, tym razem zajmując się soczewkami do bliży i odległości pośrednich. Dr n. med. Andrzej Styszyński publikuje u nas wnioski na temat badania refrakcji swoich pacjentów prezbiopijnych i polecania im soczewek progresywnych. Na temat odległości źrenic, metod pomiaru i znaczeniu praktycznym piszą lic. Oliwia Bugajczyk, lic. Kacper Rokiciński, mgr Patryk Młyniuk i prof. dr hab. n. med. Bartłomiej J. Kałużny. W tym numerze powstał bardzo ciekawy cykl optometryczny – dr Katarzyna Krysztofiak objaśnia, jak wykonać dobry wywiad optometryczny, następnie mgr Marlena Bobrowska oraz dr hab. Jacek Pniewski opisują, jak diagnozować i badać pacjenta autystycznego, zaś mgr Dominika Olkowska zajmuje się tajemniczym zespołem Charlesa Bonneta (a na wcześniejszych stronach publikujemy II część jej wywiadu, który przeprowadziła w Stowarzyszeniu Tęcza). Natomiast dr hab. Marek Kowalczyk-Hernández kontynuuje swój cykl na temat zaawansowanych narzędzi optometrii i psychofizyki widzenia.
Kontaktologię reprezentują w tym numerze lic. Marcin Piosik i mgr Weronika Leszczyńska, pisząc o przypadkach stosowania soczewek miniskleralnych. Czy tomografia OCT może zastąpić wzór fluoresceinowy w ocenie dopasowania sztywnych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, objaśniają lic. Dominika Kalwa, mgr Patryk Młyniuk, dr n. med. Ilona Piotrowiak-Słupska oraz prof. dr hab. n. med. Bartłomiej J. Kałużny.
Dr n. med. Anna Maria Ambroziak pisze zaś o tym, że wyjątkową korzyścią pandemii było to, iż przyspieszyła ona rozkwit nowych technologii w medycynie, co brzmi – przynajmniej z punktu widzenia niektórych z nas – niesamowicie, ale rzeczywiście tak jest.
Nasi bydgoscy Autorzy kontynuują opis metod diagnostyki jaskry (dr med. Małgorzata Seredyka-Burduk, mgr Waldemar Błoch, mgr Paweł Stępniewski), a mgr Daria Bąk wraz z dr med. Małgorzatą Seredyką-Burduk dokonały ostatniego podsumowania pracy magisterskiej, tym razem zajmując się wiedzą klientów salonu optycznego na temat okularów gotowych.
W cyklu wywiadów Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki mgr Rozalia Molenda rozmawia z prof. dr. hab. n. med. Bartłomiejem J. Kałużnym, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, m.in. o tym, jak ważna jest dla niego współpraca z optometrystami.
Polecamy relacje z wirtualnych nadal wydarzeń (choć już nie możemy się doczekać spotkania z naszymi Czytelnikami na żywo!), jak m.in. konferencja OPTOMETRIA 2021 czy Virtual Perspectives 2021 firmy CooperVision. Oczywiście zachęcamy do lektury działu „Aktualności” z bieżącymi informacjami od naszych reklamodawców.
Życzymy wszystkiego dobrego i jak najwięcej zdrowia oraz słońca tego lata.