Według badań okularki do pływania ograniczają zanieczyszczenia bakteryjne na soczewkach kontaktowych. Okazuje się, że pod okularkami na soczewkach znaleziono mniej bakterii, co dowodzi, że stanowią one pewnego rodzaju ochronę przed zanieczyszczeniami bakteryjnymi podczas pływania. 
Zatem jeśli koniecznie musimy pływać w soczewkach, powinniśmy to robić w soczewkach jednodniowych, na to zakładać mocno dopasowane okularki i potem wyrzucać te soczewki.
Warto przestrzegać kilku zasad, nosząc soczewki kontaktowe przy uprawianiu sportów wodnych:
• Pływając, stosuj wyłącznie soczewki jednodniowe – jeśli na co dzień nosisz soczewki miesięczne, zmień je na czas pływania na jednorazowe.
• Zawsze pływaj w okularach pływackich.
• Zamykaj oczy pod wodą.
• Po wyjściu z wody odczekaj 20 minut, zanim podejmiesz próbę zdjęcia soczewek.
• Jeśli pływałeś w swoich miesięcznych soczewkach, zaraz po wyjściu z wody wymień je na nowe.
• Jeśli nie możesz wymienić soczewek na nowe, wyczyść je w płynie oksydacyjnym (na przykład AOSept Plus), zgodnie z jego instrukcją.
• Jeśli po kąpieli wystąpiły u ciebie zaburzenia widzenia lub czujesz ból oka, natychmiast udaj się do specjalisty wyjaśnić tego przyczynę.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie materiały zamieszczone w serwisie gazety OPTYKA są ograniczone prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie mogą być kopiowane, publikowane i rozprowadzane w żadnej formie bez zgody wydawcy firmy M2 Media s.c. 

Korzystanie z informacji dostępnych na stronach branżowego dwumiesięcznika OPTYKA może się odbywać wyłącznie w sposób zgodny z prawem.

Zakaz wykorzystywania materiałów.

Kopiowanie, przedruk tekstów oraz ilustracji i zdjęć zamieszczonych na stronach czasopisma oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych, jak również w innej formie, jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela M2 Media s.c.