Soczewki kontaktowe w sporcie

włącz .

bonaldo DSC8631

Obecnie wada wzroku nie oznacza, że trzeba zrezygnować ze sportu i aktywności ruchowych – soczewki kontaktowe oznaczają, że możesz robić to, co lubisz, bez żadnych ograniczeń. 

Soczewki kontaktowe są wygodną i całkowicie bezpieczną opcją dla osób potrzebujących korekcji wzroku – nie ma znaczenia, czy jesteś profesjonalnym, regularnie trenującym sportowcem, czy też amatorem, który lubi co jakiś czas pobiegać lub pojeździć na rowerze.

W czym przejawia się przewaga soczewek kontaktowych nad okularami w sporcie? Częsta jest obawa, że okulary spadną nam z twarzy albo ulegną uszkodzeniu. Wiele dzieci rezygnuje z aktywności ruchowych, jak gry zespołowe, z tego powodu, że noszą okulary! Poza tym okulary parują i mają mniejsze pole widzenie, a poza tym jakość widzenia zależy od pogody i warunków środowiskowych – jeśli pada, będziemy widzieć gorzej. 

Aby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV podczas aktywności na dworze, najlepiej nosić soczewki kontaktowe z filtrem UV, a na to dobrej jakości okulary sportowe. 

Jeśli ktoś czuje się na co dzień dobrze w okularach, może sięgnąć po jednodniowe soczewki kontaktowe sporadycznie, tylko podczas uprawiania sportu. Jednodniowe soczewki kontaktowe zapewniają sportowcom wiele korzyści. Niektóre dyscypliny sportowe uprawiane są w zakurzonym otoczeniu, co niesie ze sobą ryzyko zanieczyszczenia soczewki. Dlatego soczewki jednodniowe, codziennie wyrzucane po użytkowaniu, świetnie sprawdzą się w takich sytuacjach. Są poza tym wygodne w trudnych warunkach, gdy może być problem z pielęgnacją soczewek, jak np. w górach. 

Wada wzroku nie musi przeszkadzać w jakiejkolwiek aktywności. Optymalne i naturalne widzenie nie tylko wpływa na prawidłową pracę oka, ale również może poprawić wyniki sportowe. Ponadto, jak wskazuje wiele badań, soczewki kontaktowe poprawiają u dzieci i młodzieży nie tylko komfort, ale i akceptację społeczną oraz większą samoocenę. 

Dostępne obecnie na rynku soczewki kontaktowe są w stanie skorygować każdą wadę, także astygmatyzm. 

Poniżej przedstawiamy tabelę, która prezentuje wybrane rodzaje sportów i problemy, jakie mogą się pojawić, gdy nosisz okulary lub soczewki. Dotyczy to okularów codziennego użytku (a nie profesjonalnych do uprawiania sportów, np. gogli czy okularów ochronnych).

RODZAJ SPORTU Problemy okulary

Problemy soczewki

tenis, badminton, squash za każdym uderzeniem obawa, że mogą spaść i się potłuc brak
piłka nożna, koszykówka, siatkówka gra wymaga pełnego pola widzenia, okulary ograniczają widzenie peryferyjne brak
bieganie gwałtowne ruchy w górę i w dół sprawiają, że okulary co chwilę trzeba poprawiać i nakładać wyżej na nos brak
jazda na rowerze, rolkach duża prędkość wymaga sprawności i koncentracji, okulary mogą parować, zsunąć się i spaść, a nawet zgubić się w czasie jazdy brak
jazda wyczynowa: narty, snowboard, rower BMX sporty wyczynowe wymagają bardzo dużej koncentracji, prawdopodobieństwo upadku jest wysokie, a okulary zwiększają to ryzyko brak
wspinaczka, skoki na bungee w przypadku sportów ekstremalnych pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to zdjąć okulary brak


źródło: Johnson & Johnson Vision Care