Soczewki w okularach sportowych

włącz .

str 11

Soczewki

W okularach sportowych celem soczewek zarówno korekcyjnych, jak i plano, jest nie tylko zapewnienie doskonałego widzenia, ale i ochrona: przed kurzem, wiatrem, uszkodzeniami mechanicznymi, jak uderzenie piłką czy łokciem rywala, przed rażącym światłem, odblaskami i promieniowaniem UV. Zatem materiały, które są wykorzystywane do tych celów, muszą mieć wszystkie te właściwości. Przed odblaskami, przyczepianiem się kropli wody i kurzu czy zaparowywaniem chronią odpowiednie powłoki, ale materiał soczewki sam w sobie musi być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i zadrapania.

Poliwęglan i Trivex – to właściwie najbardziej pożądane opcje (po utwardzeniu powierzchni). Fotochromowe soczewki NXT z materiału Trivex (NXT to przeciwsłoneczna odmiana Trivex) zostały ostatnio wykorzystane w kolekcji gogli marki Julbo – ich jakość optyczna, lekkość, a także wytrzymałość na czynniki mechaniczne i chemiczne oraz na temperaturę sprawiają, że Trivex sprawdza się w sporcie znakomicie.

Najnowszym materiałem doskonale nadającym się do okularów sportowych jest Tribrid firmy PPG. Soczewka ta charakteryzuje się wysokim indeksem (1.60), a jednocześnie jest aż pięciokrotnie wytrzymalsza niż inne materiały o takim indeksie.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie materiały zamieszczone w serwisie gazety OPTYKA są ograniczone prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie mogą być kopiowane, publikowane i rozprowadzane w żadnej formie bez zgody wydawcy firmy M2 Media s.c. 

Korzystanie z informacji dostępnych na stronach branżowego dwumiesięcznika OPTYKA może się odbywać wyłącznie w sposób zgodny z prawem.

Zakaz wykorzystywania materiałów.

Kopiowanie, przedruk tekstów oraz ilustracji i zdjęć zamieszczonych na stronach czasopisma oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych, jak również w innej formie, jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela M2 Media s.c.