Okulary sportowe - wstęp
W naszym społeczeństwie coraz więcej osób uprawia czynnie sport czy rozmaite okołosportowe aktywności na świeżym powietrzu, chętnie sięgając po specjalistyczne akcesoria, przeznaczone do konkretnej dyscypliny, w tym również i po okulary sportowe.
Badania udowodniły, że dobre okulary sportowe, poprawiając jakość i komfort widzenia, zwiększając kontrast i zabezpieczając przed czynnikami mechanicznymi, mają wpływ na wyniki w sporcie i na bezpieczeństwo sportowca. Każdego roku w USA przydarza się ponad 42 tys. uszkodzeń wzroku podczas uprawiania sportu, wymagających natychmiastowej reakcji lekarza. 72% tych przypadków dotyczy sportowców młodszych niż 25 lat, zaś 43% – dzieci poniżej 15. roku życia.
Najpopularniejsze opcje do wyboru
• Typowo sportowe okulary panoramiczne z kolorowymi soczewkami, często z polaryzacją, antyrefleksem, powłokami hydro- i oleofobowymi, chroniące przed promieniowaniem UV. Soczewki bywają wymienne, dzięki czemu można dopasować ich kolor do panujących warunków atmosferycznych i do rodzaju uprawianego sportu. To najobszerniejszy segment rynku, a design okularów i ich właściwości projektowane są pod konkretną dyscyplinę sportową.
• Soczewki korekcyjne w wersji sportowej, przeciwsłonecznej lub fotochromowej, również z polaryzacją, AR i innymi uszlachetnieniami. Coraz więcej firm produkujących okulary sportowe oferuje do nich zaawansowane soczewki korekcyjne, jak np. Maui Jim, Rodenstock, Rudy Project (technologia ImpactRx). Dzięki temu ich okulary w wersji korekcyjnej nie tracą ani na właściwościach optycznych, ani na właściwościach sportowych i ochronnych.
• Fotochromy, zwłaszcza w wersji sportowej, czyli nadające się do opraw sportowych o dużej krzywiźnie.
• Flip-up, czyli nakładka przeciwsłoneczna na korekcyjne okulary sportowe, niezbyt popularna w naszym kraju, za to np. w USA – bardzo. To rozwiązanie sprawia, że okulary są wielofunkcyjne: w wersji jedynie korekcyjnej można je nosić w biurze czy do uprawiania sportów we wnętrzu, zaś z nakładką nadają się do wszystkich aktywności na zewnątrz.
• Clip-in, czyli wkładka korekcyjna pod stałe soczewki przeciwsłoneczne. Jest to opcja wygodna i przydatna szczególnie osobom noszącym soczewki kontaktowe (gdy podczas aktywności stają się one niekomfortowe i wymagają zdjęcia) oraz użytkownikom, którzy niezbyt często i niezbyt długo uprawiają sport, a więc może im wystarczyć tego rodzaju rozwiązanie. Wiele okularów typowo sportowych ma możliwość wstawienia wkładki korekcyjnej.
• Okulary ochronne do sportów dynamicznych i kontaktowych, wytrzymałe, zabudowane, często z gumkami wokół głowy, często z możliwością wstawienia soczewek lub wkładek korekcyjnych.
• Okularki i maski do pływania w wersji plano lub korekcyjnej.
• Soczewki kontaktowe, dające dobre panoramiczne widzenie. Soczewki jednodniowe są idealną opcją do okazjonalnego noszenia przy uprawianiu sportu. Na zewnątrz trzeba je uzupełnić o okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza gdy nie mają filtra UV.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie materiały zamieszczone w serwisie gazety OPTYKA są ograniczone prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie mogą być kopiowane, publikowane i rozprowadzane w żadnej formie bez zgody wydawcy firmy M2 Media s.c.
Korzystanie z informacji dostępnych na stronach branżowego dwumiesięcznika OPTYKA może się odbywać wyłącznie w sposób zgodny z prawem.
Zakaz wykorzystywania materiałów.
Kopiowanie, przedruk tekstów oraz ilustracji i zdjęć zamieszczonych na stronach czasopisma oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych, jak również w innej formie, jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela M2 Media s.c.