Nowy numer Optyki 3/2017

włącz .

OPTYKA 3 2017 okladkaSzanowni Państwo,
Ten przedwakacyjny numer w dużym stopniu poświęcamy widzeniu kierowców. Nieprzypadkowo, bowiem – z jednej strony – na rynku pojawiło się w ostatnim czasie wiele produktów optycznych dedykowanych właśnie kierowcom. Z drugiej strony – liczba samochodów na drogach rośnie, tak jak i liczba kierowców, zwłaszcza starszych. Szacuje się, że w 2050 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób w wieku 50 i więcej lat będzie wynosił prawie 50% ogółu populacji. Osoby starsze są obecnie najszybciej rosnącą grupą kierowców, zarówno pod względem ich liczby, jak i liczby przejechanych kilometrów. Zmiany postępujące z wiekiem mają znaczenie dla kierowania pojazdem. Kierowcy muszą często podjąć od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr, mając na to mniej niż pół sekundy. Oznacza to, że nawet niewielkie zmiany w zakresie wzroku, słuchu, zasięgu i siły ruchów, czasu reakcji i koncentracji uwagi mogą odegrać dużą rolę przy podejmowaniu decyzji w czasie kierowania pojazdem.
Problem jakości widzenia u kierowców oraz różnic w standardach dotyczących badania ich wzroku już jakiś czas temu zauważyła Europejska Rada Optometrii i Optyki i przygotowanym przez organizację raportem – przy pomocy Luizy Krasuckiej – wspieramy się przy tym materiale. Autorka opisuje ponadto najważniejsze tematy, którymi zajmowano się podczas majowego zebrania ECOO w Barcelonie.


W tym numerze publikujemy wywiad z Mirosławem Nowakiem, Prezesem Grupy Essilor w Polsce. Wiele osób jest żywo zainteresowanych (i zaniepokojonych) przyszłością naszej branży po nadchodzącej fuzji Essilora z Luxotticą. Prezes Nowak uspokaja niezależnych optyków, zwracając uwagę na wsparcie biznesowe i edukacyjne, które Essilor nieustannie im oferuje i – wedle jego zapewnień – będzie oferował w przyszłości. Kiedy fuzja stanie się faktem dokonanym, będziemy świadkami zmian i tego, jaki będą miały wpływ na branżę optyczną.
Kontynuujemy nasze cykle na temat stylizacji opraw okularowych (Olaf Tabaczyński), montażu soczewek (Jakub Gawryszewski) i lampy szczelinowej (Sylwia Kropacz-Sobkowiak). Jacek Pniewski pisze o płaskich soczewkach – czy kiedykolwiek optyka okularowa skorzysta z tej rewolucji? O sztuce refrakcji pisze Sylwia Stolarczyk, zaś dwie studentki optometrii i zarazem słuchaczki studium medycznego ortoptystek – o zawodzie ortoptystki. Julia Wlaźlak zamieszcza u nas streszczenie swojej pracy licencjackiej, opisując zmiany refrakcji po zabiegach witreoretinalnych.
Przygotowaliśmy również zestawienie miękkich soczewek jednodniowych dostępnych w Polsce, które – szczególnie latem – są opcją okazjonalną, świetną alternatywą dla okularów.
Obszernie relacjonujemy tegoroczną edycję konferencji „Optometria 2017”, której byliśmy patronem medialnym. Gratulujemy organizatorom coraz wyższego poziomu i dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy odwiedzili nasze stoisko.
Wszystkim naszym czytelnikom życzymy bezpiecznych wakacyjnych podróży.