Nowy numer Optyki 4/2017

włącz .

OPTYKA 4 2017 okladkaSzanowni Państwo,

W tym numerze dostarczamy Państwu konkretną dawkę wiedzy na temat widzenia dzieci. Jak zwykle przed rozpoczęciem roku szkolnego, zachęcamy do poświęcenia więcej czasu młodszym pacjentom i klientom, których potrzeby wzrokowe, wraz z rozwojem technologicznym, stają się coraz większe. Piszą o tym, w oparciu o badania przeprowadzone w Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii na UAM, Alicja Brenk-Krakowska i Monika Jankowska. Cyfrowe zmęczenie wzroku to fakt – nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci oraz nastolatków. Jakie są jego symptomy i jak można ryzyko ich wystąpienia redukować – o tym w artykule. Z kolei trójka autorów z tej samej uczelni – Katarzyna Dubas, Małgorzata Hadzicka i Sławomir Nogaj – udziela praktycznych wskazówek na temat badania optometrycznego małego dziecka. O własnych doświadczeniach z aplikacją soczewek kontaktowych dzieciom pisze doświadczona okulistka, Ewa Wojciechowska.
Dwie studentki optometrii oraz słuchaczki studium medycznego ortoptystek (Sylwia Piskulska i Paulina Jakusch) przeprowadziły ankietę wśród licealistów na temat profilaktyki dobrego widzenia – wyniki wskazują, że jest jeszcze wiele do zrobienia w edukowaniu nastolatków w tej kwestii. Natomiast w dziale „Optyka – nauka” Monika Lużyńska – także w oparciu o badania ankietowe – analizuje wiedzę klientów i pacjentów salonów optycznych odnośnie promieniowania UV i powodowanych przez nie schorzeń. Wyniki są bardzo ciekawe, zapraszamy do lektury.
Ogólnopolską akcję badań przesiewowych wśród dzieci w wieku 3–9 lat zorganizowało Polskie Towarzystwo Ortoptyczne im. prof. Krystyny Krzystkowej – wyniki akcji przedstawia Dorota Piszczek w sprawozdaniu z Sesji Ortoptycznej podczas Zjazdu Okulistów Polskich.


Jakub Gawryszewski koncentruje się w tym numerze na montażu soczewek do okularów dla dzieci, zaś Sylwia Kropacz-Sobkowiak pisze o używaniu lampy szczelinowej do zadań specjalnych. Zachęcamy do przesyłania opisów najczęściej wykonywanych zastosowań lampy szczelinowej wraz ze zdjęciami – na najciekawsze czekają nagrody!
Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki piórem Justyny Nater zachęca do ścisłej współpracy optometrystów z okulistami i optykami – każdy z zawodów ma własne zadania do wykonania, które nie oznaczają podbierania sobie pacjentów, a pomoc, współpracę, komplementarność usług i finalnie – dobro pacjenta.
Izabela Garaszczuk relacjonuje czerwcową, 40. konferencję BCLA, na którą pojechała ze swoją prezentacją na temat wymiany filmu łzowego (brawo!) i jako zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji FORCE. Wojciech Kida napisał sprawozdanie z tegorocznej edycji programu, który prof. James Wolffsohn stojący na czele jury nazwał szansą zmieniającą życie młodych naukowców. Reprezentująca Polskę Małgorzata Hadzicka wróciła z wyróżnieniem – gratulujemy!
Przed nami niebawem jesień, a jak to zwykle w naszej branży bywa – szykuje się wiele wydarzeń (np. 12. Kongres KRIO), szkoleń (np. ortokeratologiczne PSSK), konferencji (np. styczniowa konferencja studencka Optopus) i różnego rodzaju spotkań.
Na razie warto cieszyć się ostatnimi dniami lata, a w wolnej chwili zapraszamy do lektury.