Daria Rajchel i Katarzyna Krysztofiak kontynuują temat istotny teraz w okulistyce i kontaktologii – jak wykorzystać soczewki kontaktowe jako nośniki leków, by było to skuteczniejsze i efektywniejsze niż stosowanie kropli, maści i żeli. Poprosiliśmy lek. Zuzannę Niedzielę, aby napisała dla nas artykuł o chorobach genetycznych, z którymi wiążą się problemy wzrokowe, jak choćby wysoka krótkowzroczność.

Piszemy też obszernie o Rzeczywistości Wirtualnej, która nieodłącznie związana jest z optyką, a obecnie coraz ściślej ze względu na to, że urządzenia do symulacji widzenia wkraczają do salonów optycznych, służąc do obsługi klienta. Firmy Essilor i Hoya już mają w ofercie takie urządzenia, dedykowane optykom i ich klientom.

Ponieważ zbliża się listopad, a wraz z nim kolejny Kongres Optyków Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, Marek Jakubowicz podsumowuje dwa lata, które upłynęły między kongresami KRIO – nazywa ten okres czasem wciąż niewykorzystanych, potencjalnych możliwości. Dlaczego – mogą Państwo przeczytać jego rozważania na s. 60 tego numeru „Optyki”.

Jesienią zazwyczaj wiele się w naszej branży dzieje, zatem opisujemy rozmaite wydarzenia, spotkania i szkolenia, a także przedstawiamy nowe produkty wprowadzane na polski rynek. Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki oraz Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych już planują kolejną konferencję na wiosnę 2016 r., a wcześniej, 5 grudnia – organizatorzy wrocławskiej konferencji „Postępy okulistyki” zapraszają na specjalną sesję dla optometrystów. Program – na s. 49.

Do zobaczenia w Wiśle!