Kontynuujemy temat soczewek specjalistycznych – tym razem mgr Małgorzata Pachniewicz, mgr Jakub Płóciennik oraz mgr Katarzyna Przekoracka proponują „inne spojrzenie na soczewki kontaktowe”, omawiając ich funkcje korekcyjne, terapeutyczne, protetyczne i kosmetyczne.
W dziale „Optyka – nauka” mgr Hanna Ciebiera opisuje swoje badania barier dyfuzyjnych w transporcie substancji hydrofobowych przez matryce polimerowo-hydrożelowe na przykładzie cyklosporyny A. Praca ta brała udział w polskim finale programu FORCE, jednak do Budapesztu – na finał europejski – pojechała Joanna Kostańska-Nowacka ze swoją pracą na temat soczewek kontaktowych u pacjentów z cukrzycą typu I. O finale FORCE także piszemy w tym numerze.
Bardzo interesujące wnioski na temat wpływu kosmetyków na przedni odcinek oka publikuje mgr Katarzyna Krysztofiak, zaś biomechanicznymi właściwościami rogówki zajęła się mgr Daria Rajchel.
Opublikowany w poprzednim numerze artykuł prof. Ryszarda Naskręckiego „Optyk okularowy i optometrysta w Polskiej Ramie Kwalifikacji i w Krajowym Systemie Kwalifikacji” wzbudził wiele emocji w środowisku. Teraz głos zabiera dr hab. Marek Kowalczyk-Hernandez z Uniwersytetu Warszawskiego, proponując pewne modyfikacje schematu zaproponowanego przez prof. Naskręckiego i zespół ekspertów. Swoje stanowisko publikuje także Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki.
Mgr Sylwia Kropacz-Sobkowiak zdaje relację z majowego walnego zebrania ECOO w Budapeszcie. Relację z udziału Polaków w konferencji EAOO opublikujemy w przyszłym numerze „Optyki”.
Znany już doskonale i ceniony przez naszych Czytelników Tomasz Krawczyk namawia do opracowania i wdrożenia standardów sprzedaży i obsługi klienta, zaś Adam Mamok – do skutecznego motywowania pracowników.

Zapraszamy zatem do lektury, życząc Państwu wspaniałych wakacji, pełnych nowych doświadczeń i słońca!