Nowy numer Optyki 2/2017

włącz .

OPTYKA 2 2017 okladkaSzanowni Państwo,

Przed Państwem wiosenny numer „Optyki”, grubszy i – taką mamy nadzieję – jeszcze bardziej interesujący. Tematyka tego wydania jest bardzo zróżnicowana, więc każdy specjalista z branży optycznej znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.
Tematem głównym jest optyka w sporcie – pokazujemy nowe produkty, opisujemy najnowsze rozwiązania, a także piszemy o soczewkach kontaktowych w aspekcie uprawiania sportu (Monika Czaińska i Tomasz Suliński). Temat sportu jednocześnie rozpoczął nowy cykl artykułów – będą to opisy i instrukcje dla warsztatu optyka. Teraz Jakub Gawryszewski z firmy Hoya Lens Poland, bo to on będzie autorem tego cyklu, doradza, jak montować soczewki do opraw sportowych.


Artykuł do „Optyki – nauki” napisał tym razem Mateusz Waligóra z UAM, a jest on poświęcony testowi Kinga-Devicka u dzieci i potrzebie wyznaczenia norm. Jacek Pniewski pisze o rozpraszaniu światła, zaś Jagna Sobierajewicz o wyobrażaniu wzrokowym vs. ruchowym. Daria Rajchel opisuje kwestionariusze diagnostyczne w kierunku suchego oka, a Sylwia Kropacz-Sobkowiak kontynuuje swój cykl o lampie szczelinowej, opisując techniki oświetlenia. Z tej okazji proponujemy quiz i opisanie, jaką techniką oświetleniową zostały zrobione zdjęcia przesłane przez Autorkę i co pokazują. Zapraszamy do lektury artykułu, a później do sprawdzenia swojej wiedzy na stronie 59.
Jak zwykle wiosna jest bardzo aktywnym sezonem w naszej branży, zatem wiele się dzieje w dziale „Wydarzenia” i „Aktualności”. Zachęcamy do przeczytania sprawozdania z prezentacji raportu „Choroby oczu”, opracowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia. Do tematów opisanych w raporcie będziemy wracać w kolejnych wydaniach „Optyki”, a bardzo ważną kwestią poruszoną na konferencji prasowej przez prof. dr hab. med. Marka Rękasa była coraz bliższa regulacja zawodu optometrysty w Polsce, aby stawić czoła statystykom i demografii i dzięki lepszemu dostępowi do specjalisty ochrony wzroku poprawić stan widzenia Polaków.
W dniach 5–7 maja odbędzie się w Poznaniu konferencja „Optometria 2017”, na której z przyjemnością się z Państwem spotkamy.