Polecamy

Światowy Dzień Wzroku 2019 - akcja badań przesiewowych PTOO

włącz .

Ponad 80% informacji z otaczającego nas świata odbieramy za pomocą naszego wzroku – imponujące, prawda?

Wzrok to źródło cudownych doznań. Dzięki niemu możemy cieszyć się pięknem natury, podziwiać kolory, dzieła sztuki, ptaki, zachody słońca…- ma on ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu. Niestety każdego roku na całym Świecie, tysiące ludzi traci wzrok.

W wielu regionach sytuacja ta spowodowana jest problemem z dostępem do opieki zdrowotnej. Wolontariusze z całego świata udają się na misje do krajów, w których miejscowa ludność oddzielona jest od najbliższych placówek ochrony zdrowia o kilkaset kilometrów. W placówkach tych dodatkowo często brakuje sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu. Wiele osób traci tam wzrok, ponieważ nie otrzymuje pomocy lub otrzymuje ją zbyt późno.

Problemem jest jednak nie tylko brak dostępu do specjalistów. Utrata widzenia w krajach cywilizowanych często spowodowana jest zaniedbaniami. Wyniki badań GUS w Polsce wskazują, że również Polacy zapominają o regularnych badaniach wzroku.

Co więcej – zapominają o wykonywaniu badań w ogóle. Tegoroczny Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day), który obchodzimy 10 października, odbędzie się pod hasłem „Vision First!” – „Wzrok przede wszystkim”.

Do 30 września 2019 roku wszystkie placówki w których badania przeprowadza optometrysta, lekarz okulista lub ortoptystka mogą zgłaszać swoje gabinety. Została przygotowana osobna strona poświęcona temu wydarzeniu. Badania dla pacjentów przeprowadzane będą w dniach 7-17.10.2019.

 

Zapraszamy na www.sdw.ptoo.pl

Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki

Aktualności

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all