Polecamy

Nowy numer Optyki 5/2019

włącz .

Szanowni Państwo,

Skończyło się piękne lato, przed nami jesień, oby ta polska, złota. Lasy są pełne grzybów, to wręcz klęska urodzaju, a nasz numer jest pełen niezwykle interesujących artykułów, do których lektury zapraszamy.
Dział „Optyka – nauka” reprezentują dwa artykuły – mgr Justyny Wosik i dr. hab. Jacka Pniewskiego na temat dokładności i powtarzalności pomiaru wady refrakcji trzema rodzajami autorefraktometrów oraz mgr Martyny Janeczek na temat wpływuantykoncepcji hormonalnej na film łzowy. Analizy pogorszenia ostrości widzenia w warunkach skotopowych dokonuje dr hab. Marek Kowalczyk-Hernández, zaś dr Monika Czaińska i dr Jagna Sobierajewicz piszą o zaburzeniach widzenia, które mogą pojawić się po udarze.


Mgr Dominika Olkowska porusza ciekawy temat, dotyczący tak modnego obecnie upiększania rzęs, które, jak się okazuje, może powodować też pewne powikłania. Kontynuujemy cykl badania pacjentów z rozmaitymi schorzeniami – tym razem mgr Anna Majewska wraz z mgr Sylwią Stolarczyk piszą o pacjencie z dysleksją w gabinecie optometrycznym.
Dr n. med. Anna Maria Ambroziak podsumowuje najnowsze badania na temat krótkowzroczności, zaś nasi bydgoscy autorzy kontynuują cykl artykułów o zaćmie. Mgr inż. Mateusz Świerad rozpoczyna cykl o soczewkach kontaktowych dla doradców sprzedaży.
Prawo w OPTYCE reprezentuje tekst o BHP w mikroprzedsiębiorstwie (Leszek Śmiałek) oraz artykuł wyjaśniający sytuacje, w których konsumentowi przysługuje prawo do zwrotu towarów (mgr Anna Szałkiewicz).
W swoim felietonie mgr inż. Justyna Nater, przy pomocy lek. Joanny Leśniak-Buzon, obala popularny mit – czy jęczmień można masować obrączką?
Psychologia w gabinecie to tym razem opis tzw. „trudnych” pacjentów, których na pewno Państwo znają ze swoich praktyk. Dr n. med. Paulina Pyżalska i mgr Luiza Krasucka podpowiadają, jak sobie z nimi radzić i jak przekuć stres z tym związany w kolejny element naszego rozwoju.
25 lat temu w sierpniu, w Poznaniu, powstało Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki. Z tej okazji 7 września odbył się bal, z którego reportaż mają Państwo do dyspozycji na dalszych stronach.
W momencie druku tego numeru odbywa się konferencja Lubelskiego Cechu Optyków, zaś niedługo później – Eye Care Conference w Gdyni, których to wydarzeń jesteśmy patronem medialnym. Relacja z nich (i innych wydarzeń branżowych) ukaże się w kolejnym numerze OPTYKI.
Wielu naszych reklamodawców zaprasza do odwiedzania ich stoisk podczas XIII Kongresu Optyków KRIO, który odbędzie się jużw dniach 14–17 listopada. My również tam będziemy, zatem – do zobaczenia w Karpaczu!

Aktualności

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all