Nowy numer Optyki 1/2025

Szanowni Państwo,

Nowy rok rozpoczynamy potężną dawką, w większości pozytywnych, prognoz, które napisali dla Państwa przedstawiciele branży ochrony wzroku.
Niestandardowo podszedł do sprawy profesor Ryszard Naskręcki, który o przyszłość zapytał Sztuczną Inteligencję. Z pewnością warto zapoznać się z jej szerokimi i fachowymi odpowiedziami.
Dział marketingu zajął niemałą część noworocznego numeru. Poza prognozami zachęcamy do zapoznania się z tekstem Tomasza Matuszka na temat rozwoju lokalnych marek w branży optycznej. Z kolei nasza coraz popularniejsza w branży autorka, czyli Grażyna Zbrzeźniak, tym razem pokazuje, że wieku nie trzeba się wstydzić, zwłaszcza gdy urodziny obchodzi salon optyczny, co można przekuć na jego promocję.
Na nasze łamy wraca znany z wielu konferencji optycznych oraz szkoleń, Tomasz Krawczyk, który artykułem o kulturze zachowania rozpoczyna cykl o standardach sprzedaży.
Czy zastanawialiście się Państwo nad swoją reakcją wobec agresywnego klienta lub pacjenta? Niestety statystyki są nieubłagane, rośnie zagrożenie wobec osób wykonujących zawody medyczne ze strony tych, którzy z wielu powodów nie potrafi ą opanować swoich nerwów. Dlatego w tym numerze nasi autorzy mgr inż. Leszek Wojcieszak oraz dr hab. Jacek Pniewski, przygotowali dla Państwa obszerny poradnik jak sobie w takiej sytuacji poradzić.
Mechaniczne, codzienne powtarzanie pewnych ruchów musi w końcu doprowadzić do tego, że organizm powie nie. Jak sobie radzić z bólami nóg po wielogodzinnej pracy przy np. foropterze, opisuje i pokazuje dla Państwa fizjoterapeuta Filip Rejmicz.
Jak z kolei wygląda świadomość specjalistów na temat zależności między wzrokiem a postawą ciała, sprawdzili na dużej grupie i podzielili się tą wiedzą autorzy lic. Zuzanna Bargłowska, mgr Marlena Bobrowska i dr hab. Jacek Pniewski.
Nasze wspaniałe trio z Bydgoszczy rozpoczyna nowy cykl w dziale okulistyka. Tym razem na swój literacki i naukowy warsztat wzięli patologie powiek.
Autorki Oliwia Łysik i dr n. med. Anna Maria Ambroziak wykonały tytaniczną pracę, przeglądając dostępną literaturę i dane kliniczne opisujące ryzyko zmian zwyrodnieniowych w przypadku siatkówki krótkowzrocznej. Z pewnością warto zapoznać się z wynikami ich poszukiwań.
Czy zwierzęta widzą kolory? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tekście autorek inż. Zofii Grzesiak i mgr inż. Gabrieli Grzegorczyk o różnorodności widzenia barwnego w świecie zwierząt.
Wirtualny świat coraz bardziej wdziera się w nasze życie. Nic dziwnego, że na łamach OPTYKI można znaleźć kolejny tekst poświęcony wykorzystaniu okularów wirtualnej rzeczywistości, tym razem autorstwa mgr Mileny Kudzin.
Nie zabrakło także kolejnego tekstu z cyklu o Zespole Suchego Oka. Tym razem swoją wiedzą na temat jego patofizjologii, chorób i czynników ryzyka oraz objawów dzielą się lic. Weronika Wytracz, dr n. med. Patryk Młyniuk oraz prof. dr hab. n. med. Bartłomiej J. Kałużny.
W cyklu poznajmy się bliżej, nasza nieoceniona mgr Dominika Olkowska przeprowadziła wywiad z osobą, która wydaje się bardzo znana w branży, ale to tylko pozory, bo Paulina Figura, o której mowa, ma bardzo wiele, barwnych twarzy. Najlepiej przekonać się o tym wczytując się w tekst. Oczywiście nie zabrakło także alfabetu specjalisty autorstwa Dominiki Olkowskiej, tym razem poznajemy, co kryje litera R.
Wyjątkowo bogato prezentuje się dział mody okularowej, firmy od początku roku pokazują, że w ich ofercie każdy znajdzie wymarzony model okularów.
W wydarzeniach w ostatnim czasie cisza, ale to cisza przed „burzą”. Już na początku marca spotykamy się we Wrocławiu na studenckiej konferencji Optopus, która rozpocznie cały cykl branżowych imprez i konferencji. Z pewnością wśród nich warto wymienić konferencję OPTOMETRIA 2025 w Krakowie, jak zwykle zorganizowaną przez PSSK. Obie konferencje Gazeta OPTYKA objęła swoim wyłącznym patronatem medialnym.
Warto także zajrzeć na strony cechowe, gdzie jak zwykle dzieje się dużo i ciekawie.
Do zobaczenia we Wrocławiu i w Krakowie

Strona www.gazeta-optyka.pl zawiera informacje wyłącznie dla profesjonalistów i specjalistów ochrony wzroku. Oświadczam, iż jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów i jestem zainteresowana/y ofertą w ramach prowadzonej działalności związanej z obrotem wyrobów medycznych.