Nowy numer Optyki 6/2024

Szanowni Państwo,

Kończy się rok, który przyniósł wiele zmian, także w Gazecie OPTYKA oraz obfitował w cały szereg branżowych wydarzeń. Zwłaszcza ostatnie miesiące były okazją do podnoszenia swoich kwalifikacji, dzielenia się doświadczeniem oraz wymiany poglądów jak ma wyglądać lub jak mogłaby wyglądać przyszłość naszej branży.
Dlatego w najnowszym numerze Gazety OPTYKA nie mogło zabraknąć, naszym zdaniem, niezwykle ważnego wystąpienia profesora Jacka Pniewskiego, które na temat przyszłości nas wszystkich, wygłosił na Kongresie KRIO w Karpaczu. To lektura obowiązkowa dla każdego.
W dziale marketing mamy dwa uzupełniające się spojrzenia na atrakcyjny wizerunek salonu czy gabinetu. Tomasz Matuszek opisuje, jak powinien wyglądać salon rzeczywisty, a Grażyna Zbrzeźniak, jak wirtualny.
Dr n. med. Dorota Maciaszek kontynuuje podróż przez rzeczywistość wirtualną wykorzystywaną m.in. w medycynie i rehabilitacji wzroku. Tym razem zabrała nas w przeszłość, prezentując historyczne tło dzisiejszych rozwiązań.
Płyny do dezynfekcji miękkich soczewek kontaktowych, to z pewnością temat, na którym mało kto się zna jak mgr Daria Rajchel. Dlatego poprosiliśmy ją, aby przygotowała dla Państwa wybrany przegląd dostępnych na polskim rynku płynów z praktyczną tabelą.
Nasze bydgoskie trio, dr med. Małgorzata Seredyka-Burduk, mgr Waldemar Błoch i mgr Paweł Stępniewski, kontynuuje opisywanie podstawowych patologii spojówki, tym razem szukając odpowiedzi na dwa pytania: „Jakie zmiany niepokoją pacjentów?” oraz „Jakie powinny budzić niepokój specjalistów?”.
W optyce-nauce prezentujemy pierwszą z dwóch niezwykle ciekawych prac dotyczących Zespołu Suchego Oka. W tym numerze zapraszamy do wnikliwej lektury artykułu, który napisali dla państwa: lic. Julia Wiśna, dr n. med. Patryk Młyniuk, dr n. med. Mateusz Burduk i prof. Dr hab. n. med. Bartłomiej J. Kałużny.
Artykuł dr n. med. Anny Marii Ambroziak nawiązuje do jej niezwykle interesującej prezentacji w czasie Clinical Optometry Poland, a dotyczy tego, na czym doktor Anna Maria zna się doskonale, czyli problemów z powierzchnią oka.
Śledzący pilnie Alfabet Specjalisty Ochrony wzroku, jaki już od 15 numerów przygotowuje dla naszych czytelników mgr Dominika Olkowska, tym razem mogą zapoznać się zagadnieniami na literę P. Także nasza nieoceniona mgr Dominika jest również autorką wywiadu z serii „Nie samą pracą specjalista żyje” i zachęca do poznania bliżej, optometrystki o wielu pasjach, Klaudii Szymoszek.
Spośród licznie opisanych w tym numerze Gazety OPTYKA wydarzeń z pewnością na uwagę zasługuje tekst dr n. med. Klaudii Rakusiewicz-Krasnodębskiej, która opisała jak pomagała dzieciom w czasie misji okulistycznej w Kenii. Gazeta OPTYKA zawsze jest pełna podziwu dla takich ludzi, którzy wyruszają w dalekie podróże, by nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Gorąco zapraszamy do przeczytania relacji z Konferencji Visual and Physiological Optics we Wrocławiu autorstwa dr hab. inż. Magdaleny Asejczyk z Politechniki Wrocławskiej, naszej relacji z Kongresu KRIO w Karpaczu oraz pierwszej naukowej międzynarodowej konferencji Clinical Optometry Poland, zorganizowanej przez PTOO, a opisanej przez wspierającą nas współpracowniczkę Justynę Chylewską.
Na koniec warto wspomnieć o podsumowaniu spotkania branżowego z Ministerstwem Edukacji oraz wieściach z cechów.
Zapraszamy do lektury.

Strona www.gazeta-optyka.pl zawiera informacje wyłącznie dla profesjonalistów i specjalistów ochrony wzroku. Oświadczam, iż jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów i jestem zainteresowana/y ofertą w ramach prowadzonej działalności związanej z obrotem wyrobów medycznych.